Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.

Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszym domu.

Każdy z nas może obecnie czerpać korzyści z tego naturalnego źródła energii aby zapewnić energię do codziennego funkcjonowania wychodząc naprzeciw postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz ciągle rosnącym cenom prądu.

Działanie systemu Fotowoltaicznego jest stosunkowo proste. Ogniwa fotowoltaiczne zwane tez modułami ( a moduły to nic innego jak panele które montujemy na dachach lub gruncie ) W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona na prąd stały. Za pomocą inwertera (falownika) zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej.

Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypychanie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji PV. Nadmiar prądu, którego w danej chwili nie wykorzystujemy jest „odsprzedawany” poprzez licznik dwukierunkowy. Jeżeli wykorzystujemy więcej prądu niż produkujemy niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej.

Jak energia elektryczna ze słońca trafia do naszych gniazdek?

Prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi które posiadają nasze domowe gniazdka. Ponadto falownik kontroluje pracę naszej minielektrownią. Oznacza to, że na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w przypadku jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on również parametry tj. ilość wyprodukowanych kWpiku w danym dniu, miesiącu czy roku.

Większość falowników dostępnych na rynku posiada aplikacje, które instalujemy na telefonach i w bardzo prosty sposób mamy podgląd tego co się dzieje z naszą minielektrownią.

Po tym gdy powstanie instalacja fotowoltaiczna Firma nasza dokonuje zgłoszenia do zakładu energetycznego, aby wymienić nasz dotychczasowy licznik na licznik dwukierunkowy.

Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu znaczy zlicza energie elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci energetycznej.

Czy potrzebna jest modyfikacja instalacji elektrycznej przy montażu systemu fotowoltaicznego?

Nie jest potrzebna zmiana instalacji elektrycznej. System PV wpinamy do już istniejącej instalacji, najczęściej w skrzynkę rozdzielczą. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana z tą różnica, że posiadamy dodatkową mikroinstalację do produkcji prądu. W zależności od inwertera czy jest jednofazowy czy trójfazowy to zasilamy  jedną bądź trzy fazy.

Net-billing czyli sposób rozliczania fotowoltaiki

Inwerter solarny (falownik) – „serce i mózg” systemu fotowoltaicznego odpowiada za przekonwertowanie prądu stałego dostarczanego przez panele słoneczne na prąd zmienny o parametrach sieci publicznej.

Net-billing czyli sposób rozliczania fotowoltaiki

Net billing – to obecny system rozliczeń energii elektrycznej, który umożliwia właścicielom instalacji fotowoltaicznych PV sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. W tym systemie energia wyprodukowana przez panele słoneczne i niezużyta bezpośrednio przez właściciela, jest przesyłana do sieci. Środki z tej transakcji trafiają na wirtualne tzw. ‘’portfel prosumenta’’ Z tego portfela odejmowane są koszty prądu, gdy prosument fotowoltaiki kupuje energie elektryczną – tak jest np. w nocy lub w zimie lub w dni bardzo pochmurne gdy instalacja PV nie jest w stanie generować energii ile potrzebuje akurat gospodarstwo domowe

Net-billing czyli nowy sposób rozliczania fotowoltaiki – do tej pory rozliczenie produkcji z instalacji fotowoltaicznej odbywało się na zasadzie tzw. ’’opustu’’ czyli użytkownik za magazynowanie wyprodukowanego prądu mógł odzyskać 80% przekazanej do sieći energii ( gdy moc jego instalacji nie przekraczała 10kWp ) i 70% dla instalacji do 50 kWp. Od Kwietnia 2022 roku wszystkie nowe instalacje fotowoltaiczne działają już w nowym systemie Net-billingu. Zasady nadwyżek i deficytówenergii opierają się na warunkach handlowych. Obecnie każdy użytkownik jest pełnoprawnym producentem, który w przypadku deficytu produkcji musi energię kupować, a gdy wygeneruje nadwyżkę może ją sprzedawać.

Rachunek za prąd

Na każdym rachunku za prąd znajdują się dane sprzedawcy wystawiającego rachunek, punktu poboru którego dotyczy dany rachunek i wskazanie okresu rozliczeniowego, za jaki naliczona jest opłata.

Rachunek za energię elektryczną pobraną z sieci zawiera w sobie kilka opłat. Najważniejsze są jednak dwa główne elementy :Koszt obrotu oraz koszt dystrybucji. Koszt obrotu to wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej. 

Koszt Dystrybucji to wartość dostarczenia energii do odbiorcy. Obie części  mają ważny podział: części stałe- związane z wybranym okresem rozliczeń, abonamentem i tym podobne. Oraz zmienne –zależne od zużycia energii. Inwestując w fotowoltaikę można zaoszczędzić na tej części rachunku, która dotyczy pobranej energii elektrycznej. W części stałej i zmiennej. Za dystrybucję energii i wszystkie opłaty z nią związane –stałe i zmienne prosument musi pokryć w całości. Wyjątkiem jest energia zuzyta na bięząco, za którą prosument nie ponosi żadnych opłat.

Net-billing – jak działa?

W net-bilingu energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument płaći za energię elektryczną pobraną z sieci. Jego wartość może być wykorzystana przez kolejne 12 miesięcy od wprowadzenia na konto. W międzyczasie są wprowadzane kolejne środki za energię wyprodukowaną w kolejnych miesiącach, ale w pierwszej kolejności z depozytu pobierane są środki z najstarszą datą.

Obecnie od 30 czerwca 2022 roku cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana w oparciu o cenę rynkową miesięczną. Taka cenę, co miesiąc aż do 1lipca 2024 roku będą publikowały Polskie Sieci Elektoenergetyczne.

Od 1 lipca 2024roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci ma być wyznaczona dla godzinowych okresów rozliczeniowych

W podanych założeniach nie został uwzględniony koszt dystrybucji –czyli dostarczenia do domu czy do firmy zakupionej energii. Będzie to dodatkowym kosztem dla prosumenta.

Opłacalność fotowoltaiki – czy warto ?

Fotowoltaika to opłacalna inwestycja. Uważamy TAK z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia  ponieważ składa się na to kilka czynników

– Fotowoltaika gdy działa to jest bardzo wydajna

-Daje niezależność od wzrostu cen prądu. Ceny prądu wzrastają i będą wzrastać

– Nawet tanie panele fotowoltaiczne będą działać długie lata 20 -25 ?

– Okres zwrotu to około 5-7 lat  ( w zależności od paru zmiennych )

Jednak opłacalność całej inwestycji zależy od wielu czynników :

– od auto konsumpcji własnej ( im więcej prądu wykorzystuje nasze gospodarstwo za dnia, tym większa jest opłacalność fotowoltaiki –wyższa auto konsumpcja )

– od miejsca zainstalowania paneli fotowoltaicznych

– rodzaju paneli fotowoltaicznych

– od kąta nachylenia instalacji

– od nasłonecznienia miejsca ( czasu występowania ekspozycji słonecznej )

 Im lepsze są takie warunki tym więcej jest uzysku energii elektrycznej w takiej instalacji.

Ilość produkowanego prądu jest różna w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych.

Cały proces montowania i podłączania instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowany i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Przed inwestycją warto sprawdzić wiele rzeczy. Daje to gwarancję, ze instalacja będzie działać sprawnie i bezpiecznie. Ważnym jest aby podłączenie instalacji fotowoltaicznej do odpowiednich zabezpieczeń głównych w budynku było wykonywane przez elektryka posiadającego stosowne uprawnienia. Określa on stan obecnej instalacji elektrycznej oraz ewentualną konieczność modernizacji.

Nasza Firma realizuje kompleksową usługę doboru i montażu instalacji fotowoltaicznych zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi.

Dbając i jakość naszych instalacji wykorzystujemy urządzenia i komponenty znanych i czołowych marek

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą najlepsze rozwiązanie.